W dzisiejszych czasach klimatyzacja jest już nieodłącznym elementem wielu domów i biur, gdyż letnie upały coraz częściej mocno dają nam się we znaki. Jednak wokół jej użytkowania narosło wiele negatywnych opinii dotyczących wpływu na zdrowie, które mogą zniechęcać do inwestowania w to rozwiązanie. Czy klimatyzacja naprawdę może prowadzić do różnych chorób i czy w związku z tym należy się jej obawiać? W artykule przyglądamy się temu tematowi, obalając często powtarzane, związane z tym mity. Dowiesz się z niego także, które zagrożenia są realne oraz jak korzystać z klimatyzacji, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Choroby od klimatyzacji – najczęściej powielane mity

Wokół tego systemu narosło wiele mitów, które budzą obawy dotyczące jego użytkowania. Jednym z nich jest dość powszechne przekonanie, że klimatyzacja powoduje przeziębienia. W rzeczywistości za pogorszenie stanu zdrowia odpowiedzialne są wirusy, a nie urządzenie samo w sobie. Problemem jest tutaj nieprawidłowa eksploatacja urządzenia, a konkretniej przede wszystkim zaniedbywanie okresowej konserwacji – czyszczenia, wymiany filtrów i odgrzybiania.

Dość popularna jest też opinia, że klimatyzacja wywołuje astmę. W rzeczywistości to kolejny powszechnie powielany mit. Choroba ta ma bowiem bardzo skomplikowane podłoże i może być związana z wieloma bardzo różnorodnymi czynnikami. Z pewnością jednak system chłodzenia nie ma z nią nic wspólnego – może co najwyżej powodować dyskomfort u osób cierpiących na astmę, gdy wilgotność czy temperatura powietrza są niewłaściwie ustawione.

Kolejnym powszechnym przekonaniem jest to, że klimatyzacja nadmiernie osusza powietrze, a to szkodliwe dla zdrowia. Oczywiście to prawda, że urządzenie to usuwa część wilgoci z powietrza. Jednak nowoczesne modele są zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymywać wilgotność na właściwym, a więc bezpiecznym dla zdrowia poziomie. Jeśli powietrze jest zbyt suche, praktycznie zawsze wynika to z nieprawidłowego użytkowania klimatyzacji – np. zbyt intensywnego chłodzenia wnętrz.

Niewłaściwa eksploatacja klimatyzacji – realne źródła zagrożeń dla zdrowia

Klimatyzacja przynosi ulgę w upalne dni, ale jej użytkowanie faktycznie może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Największe z nich to:

  • możliwość doznania szoku termicznego,
  • nadmierne wysuszenie błon śluzowych,
  • ekspozycja na bakterie oraz zarodniki grzybów i pleśni wydostających się z kratek nawiewowych systemu chłodzenia.

Pamiętaj jednak, że żadnego z tych zagrożeń nie można wiązać bezpośrednio z klimatyzacją. Urządzenie to samo w sobie jest bowiem bezpieczne dla zdrowia, a wymienione czynniki ryzyka występują jedynie w przypadku, gdy jest ona nieprawidłowo użytkowana, w tym konserwowana. Dlatego powinieneś znać podstawowe zasady korzystania z systemu chłodzenia oraz regularnie zlecać jego serwisowanie specjalistom.

Szok termiczny i wysuszenie błon śluzowych

Gdy na zewnątrz panuje upał, a Ty wchodzisz do mocno schłodzonego pomieszczenia, może to wywołać szok termiczny. Oczywiście sytuacja powtarza się w drugą stronę, a więc kiedy wychodzisz z budynku. Może to obniżać odporność organizmu oraz prowadzić do bólu gardła, chrypy czy sztywnienia karku. Jednak łatwo temu zapobiec – zawsze ustawiaj klimatyzację na temperaturę maksymalnie 5-7 stopni niższą od tej na zewnątrz. Do tego kategorycznie unikaj przebywania bezpośrednio w zasięgu nawiewu zimnego powietrza.

Klimatyzacja może również wysuszać błony śluzowe z powodu zbyt niskiej wilgotności powietrza. Skutkuje to uczuciem suchości w nosie i gardle, a do tego może prowadzić do pieczenia oczu. Często występuje także suchy kaszel czy nadmierne wysuszenie skóry. Zwykle jest to skutek zbyt intensywnej pracy klimatyzatora, a więc przesadnego obniżania temperatury we wnętrzach. Prawidłowo eksploatowana klimatyzacja utrzymuje optymalną wilgotność powietrza. Jeśli jednak jest ona dla Ciebie zbyt niska, zawsze możesz dodatkowo wyposażyć się w specjalne nawilżacze.

Bakterie, grzyb i pleśń w klimatyzacji

Pleśń, grzyby i bakterie mogą się rozwijać w klimatyzacji, jeśli nie będziesz regularnie jej czyścić i serwisować. W filtrach, na lamelach parownika i w przewodach wentylacyjnych te mikroorganizmy znajdują idealne warunki do rozwoju. Są one wywiewane do wnętrza i w efekcie mogą wywoływać różne choroby. Jednak ponownie, nie jest to bezpośrednio wina samego systemu chłodzenia. Problemem jest tutaj zaniedbywanie konserwacji powyższych elementów – skutkuje to gromadzeniem się w instalacji wilgoci i brudu, zwiększając ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Po czym poznać, że klimatyzacja może szkodzić zdrowiu?

Jeśli zauważasz u siebie problemy zdrowotne po spędzeniu dłuższego czasu w chłodzonym pomieszczeniach, może to wskazywać, że klimatyzacja wymaga konserwacji lub parametry jej pracy są ustawione nieprawidłowo.

Typowe, mogące o tym świadczyć objawy, to m.in.:

  • często nawracające bóle głowy bądź pieczenie oczu,
  • zmęczenie i trudności z koncentracją,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Bardzo oczywistym dowodem na to, że klimatyzacja stanowi zagrożenie dla zdrowia, jest także wydobywanie się z niej nieprzyjemnych zapachów. Oznaczają one, że w układzie rozwijają się bakterie, grzyby lub pleśni, które mogą wywoływać różne choroby. Do tego ich obecność w powietrzu jest wyjątkowo niekorzystna dla osób zmagających się z alergiami oraz cierpiących na astmę. Czując brzydki zapach, koniecznie wyłącz klimatyzację i zleć fachowcom przeprowadzenie kompleksowego jej czyszczenia.

Bezpieczna dla zdrowia klimatyzacja – zasady prawidłowej eksploatacji

Eksploatacja klimatyzacji, aby była bezpieczna dla zdrowia, nie jest trudna, ale wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Pamiętaj, aby:

  • ustawiać optymalne pracy klimatyzacji,
  • unikać długiego przebywania w miejscach, gdzie zimne powietrze dmucha bezpośrednio na Ciebie,
  • regularnie czyścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora, w tym wymieniać w niej filtry.

Czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji

Dbanie o czystość i poprawne działanie klimatyzacji jest bardzo istotne, jeśli chcesz mieć zawsze świeże i zdrowe powietrze w pomieszczeniach. Takie działania zapobiegają rozwojowi niebezpiecznych mikroorganizmów wewnątrz instalacji. Dlatego koniecznie wymieniaj filtry chociaż raz w miesiącu. Do tego okresowo zajmuj się kompleksowym czyszczeniem oraz odgrzybianiem urządzenia – przewód i kratek wentylacyjnych oraz lameli parownika.

Zlecaj także fachowcom wykonywanie przeglądów technicznych urządzenia. Taki okresowy serwis klimatyzacji obejmuje nie tylko jej czyszczenie, ale także kontrolę poprawności działania systemu oraz ilości czynnika chłodzącego w obiegu. Pamiętaj, że niepoprawne działanie systemu chłodzenia także może przyczynia się do większego ryzyka zachorowania.

Optymalne parametry pracy klimatyzacji

Aby ograniczyć ryzyko zachorowania od klimatyzacji, pamiętaj o kilku ważnych zasadach ustawiania parametrów jej pracy. Przede wszystkim nastawiaj temperaturę w pomieszczaniach na około 23-24°C w czasie intensywnych upałów. Upewnij się przy tym, że różnica między nią a zewnętrzną nie przekracza 6-7 stopni Celsjusza – dzięki temu unikniesz szoku termicznego.

Takie działanie dodatkowo sprawi, że w pomieszczeniach zawsze będzie optymalna wilgotność powietrza. Najlepiej na bieżąco kontroluj ją, korzystając z prostego urządzenia pomiarowego – powinna wahać się w granicach 40-60%. Jeśli jest to dla Ciebie za mało, zawsze możesz używać w domu nawilżacza powietrza.

Pamiętaj także, aby nawiewy klimatyzacji nie kierowały zimnego powietrza bezpośrednio na ludzi. Może to powodować dyskomfort termiczny i przede wszystkim zwiększać ryzyko przeziębienia. Najlepiej skieruj strumień na sufit, zapewniając tym samym równomierne rozprowadzanie chłodu po całym wnętrzu.

Trzymając się tych zasad, korzystanie z klimatyzacji stanie się dużo bezpieczniejsze. Dzięki temu nie tylko zwiększysz komfort termiczny w pomieszczeniu, ale też zminimalizujesz ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem systemu chłodzenia.

Jak często należy konserwować klimatyzację?

Urządzenie to należy kompleksowo czyścić nawet co kilka tygodni w okresie jego intensywnej eksploatacji. Związane z tym czynności możesz oczywiście przeprowadzać we własnym zakresie.

Jednak równie istotne jest to, abyś przynajmniej raz w roku zlecał wykonanie okresowego serwisu klimatyzacji. Czynność ta obejmuje weryfikację poprawności parametrów pracy urządzenia, sprawdzenie szczelności układu oraz kompleksowe odgrzybianie. Jeśli korzystasz z niego wyjątkowo intensywnie, konserwację taką powinieneś przeprowadzać nawet dwa razy do roku – wczesną wiosną oraz po zakończeniu sezonu letniego.

Regularnie wykonywany serwis nie tylko zmniejszy ryzyko zachorowania od klimatyzacji. Przyczynia się on także do wydłużenia żywotności urządzenia oraz ograniczenia ryzyka wystąpienia poważnej awarii. Da Ci także gwarancję, że system chłodzenia działania efektywnie, a więc skutecznie obniża temperaturę w pomieszczenia przy możliwie najniższym zużyciu energii. Pamiętaj przy tym, aby związane z tym prace zawsze zlecać fachowcom z odpowiednim doświadczeniem – skorzystaj z usług naszej firmy KLIMATINSTAL. Zadbamy o to, aby Twoja klimatyzacja była bezpieczna dla zdrowia, wydajna i niezawodna!